Niniejsza książka pt. „Liban – więcej niż przewodnik” jest efektem wielu lat miłości i do Libanu, i pracy w nim. Czytelnik znajdzie tutaj przekrój religijny, historyczny, społeczny, jakim obdarzony został kraj cedrów. Uchwycenie pełnego oblicza Libanu – z jego bogatą przeszłością i bujną teraźniejszością – jest zadaniem trudnym, lecz nie niemożliwym. I o tym jest ten przewodnik – ma przewodzić czytelnika po czasie i przestrzeni tak, aby zwiedzanie Libanu, jak i lektura tej książki była pełnym i wartościowym przeżyciem i doznaniem. Doznaniem zależnym od indywidualnych potrzeb i oczekiwań – czy jest to doświadczenie religijne ziemi biblijnej, pierwszego Kościoła apostolskiego i świętych, czy też źródeł naszej kultury i cywilizacji, jak i pasjonującej opowieści o dalekim kraju i narodzie, który po tej lekturze okaże się być nie tak bardzo obcy ani tak odległy, jak pierwotnie może się to wydawać.

Książka jest przewodnikiem do wykorzystania przed i po, ale przede wszystkim w trakcie pielgrzymki, wycieczki czy też indywidualnych wojaży po Libanie. Poświęciliśmy wiele uwagi temu, aby czytelnik dostał solidną, lecz przystępną dawkę informacji praktycznych, historycznych, politycznych i społecznych. Dodatkowo po wielu latach pracy z pielgrzymami i turystami, sugerujemy trasy, jak i kolejność odwiedzanych miejsc, tak żeby zwiedzanie było efektywne oraz efektowne i niezakłócone przez upiorne korki. Niekoniecznie trzeba szykować się na pielgrzymowanie czy zwiedzanie Libanu, żeby sięgnąć po naszą książkę. Liban jest prawie nieobecny na polskim rynku wydawniczym i informacyjnym, a te niewielkie strzępy wiadomości o kraju cedrów często obarczone są błędami lub nieścisłościami. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby w naszej pracy uniknąć rażących błędów, jak i chcemy też prostować błędne lub nieprawdziwe negatywne wieści o Libanie. Mamy nadzieję, że już sama lektura tej książki pozwoli czytelnikowi na wirtualną podróż.

Nie informujemy o tym, co jest zmienne i co można wyszukać w Internecie. Hotele, restauracje, ceny wejściówek, kluby – to wszystko się zmienia, zamyka lub otwiera i Internet szybciej i precyzyjniej dotrzymuje kroku wszelkim zmianom czy przemianom. Przed wyjazdem prywatnym czy zorganizowanym zalecamy, aby prześledzić wszelkie informacje noclegowe czy gastronomiczne w sieci. Papier, chociaż cierpliwy, jest niezbyt zmienny w przeciwieństwie do obiegu informacji internetowej. Nasza książka jest o tym, co niezmienne – dlatego jest czymś więcej niż zwykłym przewodnikiem. Pewności nie mamy, ale najprawdopodobniej jest to pierwsza książka w języku polskim, napisana w całości, w mieście gdzie człowiek stworzył alfabet.

Pobierz fragment przewodnika

 


LIBAN – więcej niż przewodnik
Kazimierz Gajowy, Paweł Rakowski
ISBN: 978-83-941100-2-4
220 stron
Format B5
Okładka miękka foliowana
Wydawca: ALTER Paweł Wójcik 2020 r.

80.00 PLN
SKU Liban-przewodnik
903 w magazynie

„Malowane lustro” to pierwszy tomik poezji Kazimierza Gajowego, poety, kompozytora, dziennikarza radiowego etc. Tomik ten jest bardzo osobisty, dedykowany matce. Sam autor jest postacią nietuzinkową. Przez ponad 30 lat odbywał posługę w zakonie Salezjanów i jako misjonarz kilkadziesiąt lat spędził w Libanie. Obecnie włączył się w nurt kościoła Maronickiego łącząc to z pracą przewodnika, organizatora pielgrzymek do północnej części Ziemi Świętej.

20.00 PLN
SKU Malowane_Lustro
896 w magazynie

Wojna w Libanie, o której traktuje niniejsza książka, rozpoczęła się od tego, że 12 lipca 2006 roku bojówka Hezbollahu, działając z terenu południowego Libanu, dokonała ataku na północny obszar Izraela. W czasie tego ataku siedmiu izraelskich żołnierzy zginęło a dwaj rezerwiści armii izraleskiej – Eldad Regev i Ehud Goldwasser – zostali porwani. We wszystkich negocjacjach, jakie się odbywały w czasie działań wojennych jak i później, Izrael w pierwszej kolejności domagał się bezwarunkowego powrotu swoich żołnierzy do domu. W czasie, gdy książka ta była przygotowywana do druku, historia zatoczyła krąg.

Około dwa lata po rozpoczęciu działań wojennych, 16 lipca, ale 2008 roku, po wielomiesięcznych negocjacjach, doszło do wymiany. W zamian za 5 uwolnionych z izraelskich więzień bojowników Hezbollahu oraz ciała 199 libańskich i palestyńskich bojowników oraz cywilów Hezbollah oddał dwie trumny ze zwłokami izraelskich żołnierzy, do końca utrzymując w tajemnicy ich śmierć. Od pewnego czasu wywiad izraelski brał pod uwagę taką ewentualność, jednak rodziny obydwu żołnierzy, do ostatniej chwili miały nadzieję, że dostaną ich żywych. Rozczarowanie po stronie izraelskiej było wielkie.

Kiedy część sil politycznych Libanu związana z Hezbollahem radośnie i świątecznie witała powracających z izraelskich więzień bojowników, przywódca Hezbollahu szejk Nasrallah, oświadczył, że porwania izraelskich żołnierzy sprawdziły się jako metoda walki i że tego rodzaju akcje będą kontynuowane...

Oddana do rąk czytelników książka napisana została przez dwóch autorów.

Ponieważ w swojej narracji często używają oni pierwszej osoby, czytelnik może czuć się nieco zdezorientowany, który z autorów napisał konkretny fragment. Aby problem ten jednoznacznie rozwiązać podpowiadamy:

  • Od autorów, kalendarium od 12 lipca 2006 r. do 19 lipca 2006 r. włącznie, Posłowie oraz Zakończenie są autorstwa ks. Kazimierza Gajowego.

  • Kalendarium od 20 lipca 2006 r. do końca, czyli do 14 sierpnia 2006 r., wyszło spod pióra ks. Jarosława Dobkowskiego.

 


„Życie obok wojny – Liban 2006”
Kazimierz Jan Gajowy SDB i Jarosław Dobkowski SDB
ISBN 83-911239-5-2
Wydawnictwo ALTER Paweł Wójcik 2008 r.
112 stron B5

20.00 PLN
SKU zycie_obok_wojny_Liban_2006
89 w magazynie