Od 12-10-2020 kwarantanna w 169 miejscowościach w Libanie

Libańskie MSW nakazało od poniedziałku kwarantannę w 169 wioskach i miasteczkach, a także poleciło zamknięcie wszystkich nocnych klubów, barów i pubów w całym kraju w związku z gwałtownym wzrostem zakażeń koronawirusem.

Resort poinformował, że kwarantanna potrwa do 19 października. Bary, puby i kluby nocne będą zamknięte do odwołania.

Nowy lockdown następuje tydzień po tym, gdy ministerstwo objęło 111 wsi i miasteczek kwarantanną, która kończy się w poniedziałek rano. Niektóre z tych miejscowości objęte są nowymi ograniczeniami - podaje agencja AP.

W Libanie obowiązuje godzina policyjna od godz. 1 w nocy do 6 rano; trzeba również nosić maski podczas podróży, co - jak zauważa Reuters - nie jest powszechnie przestrzegane.

W sobotę libańskie ministerstwo zdrowia zarejestrowało 1388 nowych przypadków koronawirusa, zwiększając liczbę potwierdzonych zakażeń do 52 558; 455 osób zmarło w związku z Covid-19.

Wzrost zakażeń SARS-CoV-2 następuje od początku lipca, kiedy w kraju złagodzono ogólnokrajowe restrykcje sanitarne i otwarto jedyne lotnisko międzynarodowe. Liczba przypadków dramatycznie wzrosła po potężnej eksplozji z 4 sierpnia w porcie w Bejrucie, w wyniku której na miejscu zginęło lub zmarło w wyniku obrażeń ok. 200 osób, a 6500 zostało rannych. Ludzie wówczas gromadzili się w szpitalach, na pogrzebach i antyrządowych protestach.

W ciągu ostatnich kilku dni odnotowywano ponad 1000 nowych przypadków SARS-CoV-2 na dobę w liczącym blisko 7 mln ludzi Libanie. Według WHO oddziały intensywnej opieki medycznej osiągnęły w tym kraju już krytyczny poziom 82 proc. obłożenia.

Liban walczy z pandemią koronawirusa w sytuacji największego kryzysu gospodarczego od wojny domowej w latach 1975-1990.

(PAP)